Chrzest i posłuszeństwo – Marek Handrysik

Jest VIII w p.n.e. Naaman Syryjczyk – dowódca wojsk Aramu zachorował na trąd. Słyszał on o Bogu Izraela na tyle dużo, że gdy służka jego żony mówi, że może zostać uleczony z trądu przez proroka Bożego, w Naamanie rodzi się nadzieja na wyzdrowienie. Prorok Elizeusz, do którego przybywa trędowaty Naaman daje mu polecenie: Zanurz się siedem razy w Jordanie, a będziesz zdrów. To zalecenie jednak nie zgadza się z wyobrażeniem Naamana odnośnie tego jak działa Bóg. Ostatecznie Naaman okazuje jednak posłuszeństwo Słowu i zostaje uzdrowiony. Nawraca się też do Boga. 2Krl 5,1-19. Zanurzenie Naamana nie jest chrztem, jednak jest ciekawym przykładem przyjęcia autorytetu Boga ponad swoją własną logikę, czy wyobrażenia.

Większość ludzi w naszym kraju ma wyobrażenie odnośnie tego jak powinien wyglądać chrzest, jednak czy jest ono prawidłowe? Kościół jest oparty na nauce Pisma Świętego, a w Biblii
chrzest = (gr.) bapidzo = zanurzenie. Baptizo to wyraz potoczny, nie ma więc powodu, żeby zmieniać jego znaczenie. W Biblii nie ma opisanego ani jednego przypadku chrztu niemowlęcia, a jej nauka ustanawia kolejność, w której chrzest następuje po uwierzeniu, czy nawróceniu. „Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony,…” (Mk 16,16;), „Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa” (Dz 2,38) (patrz także Dz 8,12-13).

Pismo Święte wskazuje tylko jeden powód nieważności chrztu, czy też powód z którego chrzest nie może się odbyć. Tym powodem jest niewiara „Jeśli wierzysz z całego serca, możesz [zostać ochrzczony] (Dz 8,36-38).

Upamiętanie, czy nawrócenie to przyjęcie autorytetu Boga, rezygnacja ze swoich pomysłów odnośnie tego jak działa Bóg i podporządkowanie Mu wszystkiego. To właśnie uczynił Naaman i to przed chrztem uczynili katechumeni. Kolejność jest ważna, skoro z powodu niewiary nie można ludzi chrzcić.

Jedyne pewne źródło poznania jaka jest wola Boga i jak działa Bóg to Pismo Święte.

Jedno ze znaczeń chrztu to „…prośbą do Boga o dobre sumienie…” – modlitwa (1Pt 3,21). Jakie sumienie jest dobre? Takie, które:

  1. Posiada umiejętność rozróżniania dobra i zła.
  2. Jest ukształtowanie w oparciu o Słowo Boże.
  3. Jest posłuszne Bogu pod każdym względem.

Katechumeni są posłuszni co do symboliki chrztu, w którym zanurzenie i wynurzenie oznacza śmierć dla starego życia i zmartwychwstanie do nowego życia w Panu Jezusie Chrystusie (Rz 6,4). Są posłuszni też w kwestii czasu chrztu, gdyż zdecydowali się na ten krok po uwierzeniu, a chrzest stanowi ich akt wiary.

Uzdrowienie Naamana było tak ważne, że wspomniał je nawet sam Pan Jezus Chrystus (Łk 4,27). Było ono też ważne z tego powodu, że Naaman uwierzył w Boga, co ma znaczenie na całą wieczność. Dziś jesteśmy uczestnikami chrztu wiary, który również ma znaczenie na całą wieczność.

Marek Handrysik

horn@post.pl

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.